مسجد امام خمینی کیان آباد اهواز » مقایسه توافق ژنو و بیانیه لوزان و تحلیل بیانیه لوزان

.

مقایسه توافق ژنو و بیانیه لوزان و تحلیل بیانیه لوزان

حجت الاسلام نبویان را بهتر بشناسید:

حجت الاسلام والمسلمین دکترسیدمحمود نبویان در سال ۱۳۴۴ در یک خانواده مذهبی در شهرستان بابل قدم به عرصه گیتی نهاد.دوران ابتدایی و راهنمایی را در زادگاهش به پایان رسانده و موفق به اخذ دیپلم در رشته ریاضی و فیزیک شدند.

ایشان با اینکه در زمان پیروزی انقلاب دانش آموز دوره راهنمایی بوده اند، در راهپیمایی‌های دوره انقلاب شرکت فعال داشته و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با گرایش‌های مارکسیستی وجریان منافقین منطقه به تقابل پرداخته و با شروع دفاع مقدس نیز در حد توان در جبهه های حق علیه باطل حضور داشته و افراد متعددی از خانواده ایشان جزء ایثارگران این برهه از تاریخ انقلاب هستند.

تحصیلات عالیه:

دکتر سید محمود نبویان در سال ۱۳۶۲برای تحصیل در حوزه علمیه به تهران عزیمت کرده و در حوزه های تهران و از جمله حوزه حضرت آیت الله مجتهدی (ره) به تحصیل علوم دینی پرداخت و در ادامه وارد حوزه علمیه فیضیه مازندران شده و در محضر ابوالزوجه حضرت آیهالله محمد فاضل استرابادی، کفایتین را به اتمام رسانده، سپس برای کسب حظّ علمی بیشتر از محضر بزرگان حوزه علمیه قم، به عشّ آل محمد(ص) شهر خون و قیام رهسپار شدند و سال ها در محضر اساتیدی چون  حضرات آیات وحید خراسانی و شیخ جواد تبریزی(ه) حضور فعال داشته و معارف دینی را محققانه تدرّس نمودند.

در کنار تحصیل حوزوی به اقتضای شرایط روز و ادای وظیفه سنگین تبیین و دفاع از دین، در  شرایط سخت جنگ نرم، وارد موسّسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) تحت اشراف استاد علامه مصباح یزدی (حفظه الله)شده و بعد از گذراندن مقطع کارشناسی ارشد در رشته فلسفه، فارغ التحصیل مقطع دکتری در رشته فلسفه تطبیقی گردیدند.

سوابق علمی و اجرایی :

۱-  عضو هیئت علمی (استادیار) موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌ره به مدت یازده سال
۲- مدیر گروه فلسفه حقوق مجمع عالی حکمت اسلامی
۳- قائم مقام پژوهشگاه اندیشه سیاسی اسلام (وابسته به دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری) به ریاست حضرت آیه‌الله لاریجانی (ریاست محترم قوه قضائیه)از سال ۱۳۸۷
۴- تأسیس و  مدیریت کارگروه فلسفه حق را در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)
۵- عضو شورای مرکزی کانون طلوع (مرکز اعزام اساتید در حوزه کلام، فلسفه و … به دانشگاه‌های سراسر کشور) تقریبا پنج سال
۶- عضو شورای مرکزی طرح ولایت دانشجویی، فرهنگیان و اساتید دانشگاه

۷- عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

۸- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

IMG23462785

منبع خبر: سایت پایگاه خبری تحلیلی اهواز نوین

حجت الاسلام نبویان در جمع دانشجویان اهوازی:

وزارت خارجه در بیانیه توجیهی خود با کلمات بازی نکند/ تاسیسات هسته ای میراث شخصی نیست که بگویند فردو را نمی خواهیم

نبویان گفت :در بیانیه توجیهی وزارت خارجه ایران گفته شده است که هیچ مرکز هسته ای ایران تعطیل نمی شود و این بازی با کلمات است ، بگویید مرکز غنی سازی تعطیل شد نه اینکه مرکز هسته ای تعطیل نمی شود، باید با مردم به صداقت رفتار شود و چهارچوب دقیق بیانیه لوزان برای مردم تشریح شود.

حجت الاسلام و المسلمین محمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی طی نشستی با دانشجویان دانشگاه چمران اهواز به مقایسه توافق ژنو و بیانیه لوزان و تحلیل بیانیه لوزان پرداخت .

نبویان در ابتدای جلسه متن مصاحبه خانم موگرینی را با حالت قیاس خواند و گفت : موگرینی می گوید ما ایران را به زانو در آوردیم آن وقت وزیر خارجه ما می گوید ما امریکا را به زانو در آورده ایم، این دو توافق نامه و بیانیه را در کشور داریم یکی توافق نامه ژنو هست و دیگری بیانیه لوزان نمی گوییم توافق نامه لوزان این بیانیه لوزان به این شرح است که هشت فایل محتوایی دارد.

نماینده مردم تهران تصریح کرد : ما در لوزان با موگرینی به جای اشتون نماینده عالی اتحادیه اروپا ، پنج کشور دیگر و وزیر امور خارجه ایران از ۲۶مارس تا دوم آوریل پای مذاکره نشستیم ما باید بررسی کنیم که لغو و تعلیق صورت بگیرد و بعد تحریم ها برداشته شود، درتوافق نامه ژنو در ۳آذر ۹۲ جای مشترک برای عمل اما بیانیه لوزان که قرار است جزییاتش را بنویسند طرح جامع مشترک برای عمل است این از عناوینش است.

وی ادامه داد :موگرینی در بخش بعدی می گوید این یک تصمیم سرنوشت ساز است که مبناها را می سازد و تخطی ازاین چهار چوب ممنوع می باشد،به معنای این است که چهارچوبی ساخته شده است حالا ایران می تواند دراین چهار چوب مورد توافق قرارگرفته اتاق بندی کند در صورتی که مسئولین گفتند این که بیانیه است.

نبویان افزود : بنده مقایساتی انجام دادم طبق گزارش آژانس بین اللمللی اتمی درمورد وضعیت هسته ای ایران است در دولت سابق ،نطنز یک مرکز غنی سازی بود در توافق نامه ژنو۳/۱۱/۹۲ که آقای ظریف امضا کردند هنوز مرکز غنی سازی بود اما در بیانیه لوزان که فقط اسمش بیانیه است نوشته شده است در نطنز باید سه محدودیت اتفاق بیفتد و هیچ مرکزغنی سازی غیر از نطنز نباید در ایران وجود داشته باشد.

نماینده مردم تهران تصریح کرد : دردولت سابق نطنز مرکزی بود با دو سالن که بالاتر از پنجاه هزار سانتریفیوژ برایش در نظر گرفته شده بود و در سالن دیگرش ۲۵ هزار سانتیفیوژ آماده دارد، درتوافقنامه ژنو دشمنان ما گفتند ایران داشته هایش را نگهدارد اما دیگر نصب را متوقف کنید.

وی ادامه داد : اما در بیانیه لوزان تعداد ۱۵۴۲۰ تا سانتریفیوژ را جمع کرده و به تعداد پنج هزار سانتیفیوژ برسانید این از سیاست دشمن است در دولت سابق هشت هزار سانتریفیوژغنی سازی می کرد مواد غنی شده هم ذخیره می شد اما در توافق نامه ژنو گفتند هر چه غنی سازی کردید ذخیره انجام نشود و در بیانیه لوزان گفتند باید پنج هزار و خرده ای غنی سازی شده تبدیل به اکسید شود

نبویان با اشاره به میزان غنی سازی در سایت هسته ای نطنز گفت : در نطنز غنی سازی سه و نیم تا پنج درصد و بیست درصد انجام میشد اما در تعهد توافق ژنو گفته شد ایران غنی سازی بیشتر از پنج درصد انجام ندهد که صدای بیست درصد غنی سازی به گوششان رسید ولی دربیانیه لوزان چه اتفاقی رخ داد .

نبویان با ادامه مقایسه چهارچوب های توافق نامه ژنو و بیانیه لوران گفت : فردو در نطنز مرکزخروجی بود در توافق ژنو گفتند مرکز غنی سازی باشد خروجی نداشته باشد و هم اکنون در بیانیه لوزان گفتند فردو به هیچ عنوان نباید مرکزغنی سازی باشد.

نماینده تهران برخی اصطلاحات در بیانیه لوزان را بازی کردن با کلمات عنوان کرد و تاکید کرد : در بیانیه توجیهی وزارت خارجه ایران گفته شده است که هیچ مرکز هسته ای ایران تعطیل نمی شود و این بازی با کلمات است ، بگویید مرکز غنی سازی تعطیل شد نه اینکه مرکز هسته ای تعطیل نمی شود، باید با مردم به صداقت رفتار شود و چهارچوب دقیق بیانیه لوزان برای مردم تشریح شود.

نبویان به یکی دیگر از موارد بیان شده در بیانیه لوزان اشاره کرده و گفت: در بیانیه ای که توسط خانم موگرینی خوانده شد مطرح شده است که فردو از یک مرکز غنی سازی به یک مرکز هسته ای و تکنولوژی تغییر می یابد،یعنی دانشجویان را از قم و بیابان هایش می گذرانند و تادر آنجا فیزیک تحصیل کنند کاری که در دانشگاهها به راحتی انجام میشد.

وی ادامه داد : بنا بر گزارش آمانو فردو ظرفیت ۲۹۷۶ سانتیفیوژ را داشت که از این مقدار در دولت قبل ۲۷۱۰ سانتیفیوژ نصب گردید و همچنان ادامه داشت، ولی در توافق نامه ژنو گفته شده که ۲۷۱۰سانتیفیوژنصب شده و ادامه اینکار باید ممنوع بشود اکنون در بیانیه لوزان گفتند این تعداد سانتیفیوژ موجود نیز زیاد است و باید به ۱۰۴۴سانتیفیوژ کاهش یابد و مابقی از کار بیافتند.

نبویان گفت : دانش و فناوری هسته ای میراث شخصی نیست که عده ای بگویند فلان تاسیسات را نمی خواهیم، آقای ظریف در مجلس گفت: ما به امریکایی ها گفتیم که اصلا فردو را نمی خواهیم و آقای عراقچی می گفت ما به توافق رسیدیم که فردو تعطیل شود ،مگر نه اینکه مقام معظم رهبری فرمودند در فردو حداقل هزار سانتیفیوژ را باید داشته باشیم ،چرا به هر قیمتی حاضر به تفاهم شدند تا مساله حل شود.

وی با اشاره به دیگر موارد مطرح شده در بیانیه لوزان گفت :در دولت قبل چهار آبشار غنی سازی میشد و قراربود ۱۲ آبشار دیگرهم اضافه شود ،در توافق ژنو گفتندغنی سازی به صورت کامل انجام شود اما آبشار های دیگر راه اندازی نشود، ولی مطابق بیانیه لوزان سه چهارم آن ها را تعطیل کردند بماند و جدا از آن مطرح گردید که حق گازدهی به بقیه آبشارها را نیز ندارید،یعنی آبشارها و گازدهی هم تعطیل شد.

نبویان گفت : قبلا در فردو غنی سازی پنج و بیست درصد داشتیم که در توافق نامه ژنو گفتند غنی سازی بیش از چهار درصد در فردو ممنوع است این بار در بیانیه لوزان می گویند اصلا غنی سازی ممنوع است، و در این بیانیه نیز مطرح شده که تاکنون هرچه مواد غنی سازی شده ذخیره کرده اید نیز باید اکسید کنید و حق داشتن یک گرم مواد را هم ندارید .

نماینده مردم تهران در مجلس به تحلیل وضعیت سایت هسته ای اراک پرداخت و اظهار کرد : در تمام قطعنامه های سنگین در مورد تاسیسات هسته ای اراک تحمیلی دیده نمی شود که گفته باشند غنی سازی اراک برداشته شود اما دراین بیانیه لوزان سایت هسته ای اراک نیز منحل شد چون می دانستند سایت تاسیسات هسته ای اراک فوق العاده بود و تنها پنج یا شش کشوردنیا به این تکنولو ژی دست یافته اند که یک راکتور با آب سنگین غنی سازی برق تولید کند.

نبویان ادامه داد : راکتور اراک از خط قرمزهای مقام معظم رهبری بود که منحل شد، دربیانیه لوزان گفتند که راکتور اراک دیگر کار نکند ومنفجر شود اگر هم نمی توانید این کار را انجام دهید مانند لیبی با کشتی بفرستید خارج ازکشور!!

وی به فواید راکتور آب سنگین راکتور در تولیدات صنعتی اشاره کرد و افزود : راکتور آب سنگین چهارفایده داشت تولید پروتونیوم ؛برق و آموزش دانشجویان ، تولید رازیاتوپ های صنعتی و پزشکی، چه کسی می گوید پروتونیم برای ساخت بمب هست بلکه برای مصرف تولید برق تقسیم شد. در قرارداد ژنو گفته شد راه اندازی و تکمیل این راکتور ممنوع است و در بیانیه لوزان مطرح شد که ما باهمکاری های بین المللی برای شما می سازیم.

نبویان ادامه داد : کارخانه ی آب سنگین اراک ظرفیت تولید سالانه ۱۶تن سوخت را داشت در توافقنامه ی ژنو اشاره ای به آن نشد در بیانیه لوزان به این نتیجه رسیدند و گفتند این کار را متوقف کنید ما سوخت مورد نیاز شما را می دهیم،اینکه قرداد همکاری های بین المللی با کدام کشور و چه زمان است معلوم نیست بر فرض بعد از چندسال بعد یک کارخانه ی مدرن را راه انداختند ، سوخت تولیدی این کارخانه چه می شود؟ سوخت مصرفی در هر کشوری باشد ضریب امنیت آنن کشور بالا میرود، اما آنها میگویند سوخت تولید شده را حق ندارید در کشور نگهدارید و باید از ایران خارج .

‪نماینده مردم تهران در مجلس به بررسی دیگر موارد بیانیه لوزان پرداخت و گفت : دشمن بسیار با برنامه در حال پیشروی است و ما غافل ، در دولت قبل تحقیق وتوسعه بروی سانتیفیوژها بر اساس پروتکل الحاقی تحریم ، شامل موارد تبدیل مواد هسته ای ،غنی سازی سوخت هسته ای، تولید سوخت هسته ای، راکتور ها موسسات بحرانی، باز فرآوری سوخت هسته ای،  فرآوری و و و تا اومده غنی سازی با غنای ۲۰ درصد و بیش از آن بود .

وی ادامه داد: متاسفانه در توافقنامه ی ژنو  یک( Stop) دادند و گفتند هرچه دارید در همون سطح باقی بمانید و جلوتر نروید وبرای تحقیق وتوسعه نوشتند Current یعنی آن مقداری که جاریه اما متاسفانه در بیانیه لوزان تحقیق و توسعه فقط بر روی سانتیفیوزها محدود شده البته با قید با دوستی یعنی تحقیق روی سانتریفیوزها نیز شرط دارد .

پاسخی بگذاریدسایت های مرتبط

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مسجد امام خمینی کیان آباد اهواز می باشد. | پوسته وردپرس آموزش طراحی سایت