مسجد امام خمینی کیان آباد اهواز » به چه دلیل خداوند نماز های پنجگانه را در پنج وقت معین واجب کرده است

.

به چه دلیل خداوند نماز های پنجگانه را در پنج وقت معین واجب کرده است

namaz

نبی اکرم فرمودند: هنگام زوال، خورشید حلقه ای دارد که در آن داخل می شود و وقتی داخل آن شد زوال آفتاب حاصل می گردد، همانا در هنگام زوال آفتاب غیر از عرش خدا همه چیز تسبیح حضرت حق می گویند و به حمد پروردگارم مشغول می گردند . و در آن هنگام پروردگارم بر من درود می فرستد، در این ساعت خداوند نماز را بر امتم فرض و واجب ساخت. که خداوند در قرآن می فرماید:((به پا بدار نماز را از بازگشتگان خورشید (نصفه ی روز) تا تاریکی شب.)) و این ساعتی است که جهنمیان را در قیامت به جهنم وارد می کنند. پس هیچ مؤمنی نیست که در این ساعت به رکوع یا سجود و یا قیام مشغول باشد مگر اینکه خداوند جسدش را بر آتش جهنم حرام می گرداند.

و اما نماز عصر، و آن در ساعتی است که آأم ابو البشر از میوه ی شجره ی منهیه خورد و از بهشت خارج شد. پس خداوند ذرّیه ی حضرت آدم را امر به نماز عصر نمود. و خداوند این را برای امت من نیز اختیار نمود. و این نماز از محبوب ترین نمازها به پیشگاه حضرت حق است. و مرا توصیه نمود به حفظ بیشتر این نماز در بین نماز های یومیه. و اما نماز مغرب ، و آن در ساعتی است که خداوند توبه ی حضرت آدم را در آن ساعت پذیرفت ، که سیصد سال پس از هنگام خوردن حضرت آدم از میوه ی درخت منهیه تا قبول توبه اش به طول انجامید. حضرت آدم سه رکعت نماز مغرب به جا آورد، رکعتی برای خطای خویش ، و رکعتی برای خطای حضرت حوا ، و رکعتی برای (شکرانه ی قبول) توبه اش پس خداوند این سه رکعت را بر اممتم فرض و واجب ساخت. مغرب وقتی است که دعا در آن مستجاب است ، و پروردگارم به من وعده داد که دعای مؤمنین را در این وقت مستجاب نماید. و این همان نمازی است که خداوند در قرآن مرا به آن امر نموده و فرمود:((منزه شمارید خداوند را، هنگامی که شب کنید و هنگامی که بامداد کنید.)) (سوره روم،آیه۱۷)

اما نماز عشا ، پس به راستی در قبر و در روز قیامت ظلماتی است، لذا پروردگارم به من و امتم به نماز عشا امر فرمود برای نورانیت قبر و روشن ساختن آن ، و اینکه به من و به امتم نوری روی صراط عطا فرماید و هیچ قدمی نیست که به سوی نماز عتمه و عشا برود مگر آنکه خداوند بدنش را از آتش جهنم حرام می گرداند و این نمازی است که پروردگار متعال آن را برای مرسلین و انبیای قبل از من اختیار فرموده .
و اما نماز صبح ، پس همانا آفتاب وقتی طلوع می کرد، گویا بر شاخ های شیطان طلوع می کرد. پس خدایم مرا امر فرمود که قبل از طلوع خورشید و قبل از آنکه کافر برای آفتاب سجده کند نماز صبح بخوانیم تا آنکه امتم برای خداوند سجده نماید. و زود بجا آوردن آن در پیشگاه خداوند محبوبتر است . این نمازی است که هم ملائکه شب و هم ملائکه روز شاهد و ناظر آن می باشد.

منبع : من لا یحضره الفقیه،ج۱،باب۳۱،ص۱۳۵

پاسخی بگذاریدسایت های مرتبط

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مسجد امام خمینی کیان آباد اهواز می باشد. | پوسته وردپرس آموزش طراحی سایت