مسجد امام خمینی کیان آباد اهواز » حبیب‌الله معلمی

.

حبیب‌الله معلمی

 

اگر او نبود چه می‌کردیم!؟

moalemi

حبیب‌الله معلمی ( ۱۵ بهمن ۱۳۰۵، رامهرمز – ۴ تیر ۱۳۹۲، اهواز) شاعر ایرانی است. پدر وی آخوند نصیر در زمان رضا خان معلم مکتب قرآن بود و به همین دلیل نام خانوادگی معلمی برای آنان انتخاب شد. دوران کودکی خود را در مکتب خانه پدر گذراند، مکتب خانه‌ای که توسط نیروهای حکومت پهلوی تعطیل شد. سپس تحصیلات خود را در مدرسه تا کلاس نهم ادامه داد. وی در محضر پدر و همچنین همنشینی با استادانی همچون آیت الله سید علی بهبهانی از مجتهدان برجستهٔ رامهرمز با سیرهٔ اهل بیت و همچنین الفبای عروض و قافیه آشنا شد. از جوانی به سرودن پرداخت و از آغاز مداحی اهل بیت را جانمایهٔ اصلی شعرهای خود قرار داد. تشویق‌های یکی از دوستان پدرش که خود شاعری توانا بود به نام حاجی بابا اشتری لرکی زمینه را برای شکوفایی او فراهم ساخت.

یک شاعر و روزنامه‌نگار گفت: اشعار حبیب‌الله معلمی روحیه مضاعفی به رزمندگان و مردم برای حضور در جبهه‌ها می‌داد.
حبیب‌الله بهرامی اظهار کرد: شعرهای حبیب‌الله معلمی و صدای صادق آهنگران که در فضای جبنه طنین‌انداز می‌شد باعث می‌شد تا رزمنده‌ها با نیروی مضاعفی بتوانند در برابر هجوم دشمنان بایستند و آنان را از مرزهای کشورمان به عقب برانند.
وی افزود: مرحوم معلمی در ادبیات دفاع مقدس و ادبیات مقاومت نقش اصلی را ایفا می‌کرد. تا آن جا که او را می‌شناختم انسانی بسیار ساده، نجیب و خونگرم بود و اصلاً سعی نمی‌کرد خودش را در محافل ادبی مطرح کند چراکه نیازی به مطرح شدن نداشت.
او ادامه داد: به نظر من حبیب‌الله معلمی یک انسان متعهد به نظام و رزمندگان اسلام بود. او وقتی که می‌دید شعرهایش فضای جبهه را تهییج می‌کند و رزمندگان را در برابر دشمن آماده می‌کند هم خود او و هم مردم خوشحال می‌شدند.
این شاعر بیان کرد: من با خودم فکر می‌کنم اگر او و شعرهای او نبود نمی‌دانستیم چه گونه بایست خلائی را که در جبهه‌ها به وجود می‌آمد جبران می‌کردیم.
بهرامی خاطرنشان کرد: شاعران خیلی کمی در کنار حبیب‌الله معلمی به سرودن شعر در حوزه دفاع مقدس و مقاومت می‌پرداختند. سلیمان هرمزی، عبدالرحیم سعیدی‌راد، محمد شیدا، مجید زمانی‌اصل، محمد بقالان، بهمن ساکی و زنده یاد آرش باران پور از جمله کسانی بودند که در حوزه دفاع مقدس شعر می‌سرودند.
وی اظهار کرد: تمام شعرهایی که در حوزه دفاع مقدس و مقاومت سروده شده‌اند به اندازه شعرهای حبیب‌الله معلمی در پیشبرد دفاع مقدس تأثیر نداشتند و هیچ شعری تأثیر شعرهای مرحوم معلمی را نداشت.
او بیان کرد: اشعار حبیب‌الله معلمی مردمی، عامیانه و از زبان مردم بود. حتی اگر از عناصر شعری کاملی بهره‌مند نبود اما تأثیر خود را می‌گذاشت. شعرهایی که او می‌سرود و صادق آهنگران می‌خواند روحیه خاص و مضاعفی به رزمندگان می‌داد. مردم هم وقتی اشعار او را می‌شنیدند نیرویی آن‌ها را وادار می کرد که در جبهه‌ها حضور پیدا کنند.

وی در ۴ تیر ۱۳۹۲، در بیمارستان شرکت نفت اهواز درگذشت.پیکر وی در ۶ تیر ۱۳۹۲، در محوطه آرامگاه امامزاده علی ابن مهزیار اهواز به خاک سپرده شد.

masjed_0172

 

مرجع / ایسنا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

یک دیدگاه برای “حبیب‌الله معلمی”

 1. یزدانی می‌گه:

  با سلام و احترام
  با تشکر از اینکه سایت ما را لینک نموده اید
  با عرض پوزش مشغول ایجاد تغییراتی در ساختار سایت هستیم.
  ان شاء الله در آینده بخش پیوندها را راه اندازی خواهیم کرد.

  بنا صلاحدید خود فعلا آدرس پیوند ما را حذف نمایید.

  با تشکر

پاسخی بگذاریدسایت های مرتبط

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مسجد امام خمینی کیان آباد اهواز می باشد. | پوسته وردپرس آموزش طراحی سایت